.

        Academic Achievements 2017-18

 
   .
    Academic Achievements : March 2017  
   .
Sl. No. Name of the Student / Staff Class studying / Designation of the staff Name of the Examination / Event Date & Place Name of University / Board / Conducted By etc. Rank / Prizes / Place Won Medals Won
A Ms. Aparna A Mulgund X Passed Exam 31-03-2017 Delhi CSBE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
B Ms. Priya G Talawar X Passed Exam 31-03-2017 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
C Ms. Bhagyashree U Shet X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
D Mr. Mohammed Azeem R Patel X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
E Ms. Namrata S Tariwal X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
F Ms. Prerana R Devale X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
G Ms. Rakshita L Hiremath X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
H Mr. Parikshith R Nayak X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
I Mr. Rohit C Patil X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
J Ms. Priyanka V Megharaj X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
K Ms. Aishwarya J Hiremath X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
L Ms. Aishwarya A Relekar X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
M Mr. Raghunandan A Damodar X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
N Ms. Shambhavi R Kupsad X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
O Ms. Vaishnavi G Hulmani X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
P Ms. Suvarna S Sunagar X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
Q Ms. Spoorti S Pattar X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
R Ms. Poorvi R Nayak X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
S Ms. Anusha N Sanshi X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
T Ms. Krupashree J Ganjigatti X Passed Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate
   .
    Achievements in Sports, Co-curricular and Extra-Curricular Activities :  
   .
Sl. No. Name of the Student / Staff Class studying / Designation of the staff Name of the Examination / Event Date & Place Name of University / Board / Conducted By etc. Rank / Prizes / Place Won Medals Won Remarks
1 Ms Sneha M Mudakavi X A PASSED Scouts and Guides Rastrapathi Purasakar 2017 4th to 9th December 2016 Bharat Scouts and Guides, State Head Quarters, Karnataka Honoured with Rastrapati Puraskar Award Certificate still to receive from National Head Quarter National Level
2 Ms Aishwarya R Hubballimath X A SGFI 13th Junior National Jump Rope Championship - 2017 7TH TO 11TH January 2017 KOPPAL Jump Rope Association of Karnataka 3RD Place in Double Dutch Speed Relay Bronze Medal National Level
3 Ms Deepa R Munavalli X B SGFI 13th Junior National Jump Rope Championship - 2017 7TH TO 11TH January 2017 KOPPAL Jump Rope Association of Karnataka 2nd Place in Single Rope Pairs Wheel Free Style 3RD Place in Double Dutch Speed Relay Silver & Bronze Medals National Level
4 Ms Kruthika Hatti X B SGFI 13th Junior National Jump Rope Championship - 2017 7TH TO 11TH January 2017 KOPPAL Jump Rope Association of Karnataka 2nd Place in Single Rope Pairs Wheel Free Style 3RD Place in Double Dutch Speed Relay Silver & Bronze Medals National Level
5 Ritish M Katarki VII B 2nd National Open Karate Championship 28th & 29th Jan 2017 U.K District Sports & Karate Teacher’s Association Karwar 2nd place & 3rd Place in Kata & Kumite Silver & Bronze Medals State Level
6 Ms Druthi S Hiremath X A Scouts and Guides Rajya Purasakar 2017 03/02/2017 Bharat Scouts and Guides, Karnataka Honoured with Rajya Puraskar Award Rajya Puraskar Badge State Level
7 Ms Shraddha S Dayannavar X A Scouts and Guides Rajya Purasakar 2017 03/02/2017 Bharat Scouts and Guides, Karnataka Honoured with Rajya Puraskar Award Rajya Puraskar Badge State Level
8 Ms Akashata B Jaligidad X B Scouts and Guides Rajya Purasakar 2017 03/02/2017 Bharat Scouts and Guides, Karnataka Honoured with Rajya Puraskar Award Rajya Puraskar Badge State Level
9 Mr Vikas Goudar Marigoudar X A Scouts and Guides Rajya Purasakar 2017 03/02/2017 Bharat Scouts and Guides, Karnataka Honoured with Rajya Puraskar Award Rajya Puraskar Badge State Level
10 Ms Aishwarya R Hubballimath X A Jump Rope Championship 2017 (Asian Level) 17th to 22nd August 2017 HONGKONG Asia and Pacafic Jump Rope Championship 2017 2nd place in 30 sec Single Rope Speed Relay 3rd Place in 30 sec Single Rope Double under Speed (13-16) (certificate yet to receive from APJRF) Inter National Level
11 Arpitha T M VIII A Inter School Roller Skating Competition 20th August 2017 Karnataka Karnataka Roller Skating Club, Hubballi 1st place in Rink Race 300 mts & 500 mts Gold Medal District Level
12 Saanvi Sambrani III A Inter School Roller Skating Competition 20th August 2017 Karnataka Karnataka Roller Skating Club, Hubballi 1st Place in Rink Race-500 Mts Gold Medal District Level
13 Bhargav S Patil V C Inter School Roller Skating Competition 20th August 2017 Karnataka Karnataka Roller Skating Club, Hubballi 1st Place in Rink Race 500 Mts Gold Medal District Level
14 Rohan Shaikh UKG A Inter School Roller Skating Competition 20th August 2017 Karnataka Karnataka Roller Skating Club, Hubballi 2nd Place in Rink Race 500 Mts Silver Medal District Level
15 Mr Sanjit Shetti IV C South Zone Junior Golf Champuionship - 2017 7th to 9th August 2017 at TNGF, CHENNAI India Cements—Tngf Igu—South Zone Junior Golf Championship - 2017 Children Winner Trophy National Level
16 Arpita T M VIII A Dharwad District Roller Skating Association 08-10-2017 Dharwad District Selection Trials-2017 Gold Medal in Rink-I,II,III & Road II Gold Medal District Level
17 Saanvi Sambrani III A Dharwad District Roller Skating Association 08-10-2017 Dharwad District Selection Trials-2017 Gold Medal in Rink-I,II,III & Road II Gold Medal District Level
18 Saanvi Sambrani III A Decathlon Huballi 29-10-2017 Karnataka Roller Skating Club (R) 1st Place in Rink Race – I & II Gold Medal District Level
19 Rohan Shaikh UKG A Decathlon Huballi 29-10-2017 Karnataka Roller Skating Club (R) 1st Place in Rink Race - I & II Gold Medal District Level
20 Ayush Nekar VI B 2nd National Open Karate Championship 28th & 29th Oct 2017 U.K District Sports & Karate Teacher’s Association Karwar 2nd place Silver Medal State Level
21 Abhishek Megeraj VI B 2nd National Open Karate Championship 28th & 29th Oct 2017 U.K District Sports & Karate Teacher’s Association Karwar 2nd place & 3rd Place in Kata & Kumite Silver & Bronze Medal State Level
22 Ritish M Katarki VII A South Zone Budo Martial Arts Championship 28th & 29th Oct 2017 Budo Martial Arts Association, Karnataka 3rd place Bronze Medal State Level
23 Ms Aishwarya R Hubballimath X A 14th Junior National Jump Rope Championship 2017 28th to 2nd October 2017 Tamil Nadu Jump Rope Association 2nd Place in 30 sec Single Rope Triple Under-30 sec, 3rd in 30 sec Single Rope Double under-30 sec Silver & Bronze Medal (certificate yet to receive ) National Level
24 Ms Kruthika Hatti X B 14th Junior National Jump Rope Championship 2017 28th to 2nd October 2017 Tamil Nadu Jump Rope Association 2nd Place in 3 minutes Single Rope Endurance Silver Medal (certificate yet to receive ) National Level
   .
    Felicitation of X toppers 2017  
    Asian Jump Rope Championship at Hong Kong  

  We are happy to inform you that from amongst the two students who had participated in the competition Aishwarya Hubballimath of grade X secured a silver medal in speed relay and a bronze medal in 30 second individual speed double category.

 In 13th Junior National Level Jump rope Competition held at Hanumasagar, Krutika Hatti, Aishwarya Hubballimath and Deepa Munavalli have won silver and bronze medals

Sl. No. Name of the Student / Staff Class studying / Designation of the staff Name of the Examination / Event Date & Place Name of University / Board / Conducted By etc. Rank / Prizes / Place Won Medals Won Remarks
1 Academic Achievements :  
A Ms.Aishwarya A Salunke X Passed Board Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate 10 CGP
B Ms.Anjali P Menon X Passed Board Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate 10 CGP
C Ms.Apoorva K Bonageri X Passed Board Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate 10 CGP
D Mr.Arunkumar A Katageri X Passed Board Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate 10 CGP
E Ms.Diksha C Pujar X Passed Board Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate 10 CGP
F Mr.Mohit M Khandate X Passed Board Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate 10 CGP
G Ms.Neha V Mahajanashettar X Passed Board Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate 10 CGP
H Mr.Pavan V Vernekar X Passed Board Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate 10 CGP
I Ms.Priya N Patil X Passed Board Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate 10 CGP
J Ms.Priyanka G Kerudi X Passed Board Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 1st Rank Migration Certificate 10 CGP
K Ms.Vidyashree Anand X Passed Board Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 2nd Rank Migration Certificate 9.8 CGP
L Mr.Krishnaprasad R Kulkarni X Passed Board Exam 31-03-2016 Delhi CBSE Board Delhi 2nd Rank Migration Certificate 9.8 CGP
 
   
           Inter School Singing Competition 1st prize  
   
   

 
   

 
           CBSE X Students Result 2016  

          

 
              CBSE X Students Result Toppers  2016  

          

 
   ACHIEVEMENTS DURING THE YEAR 2015 - 16  
   

 
    ACHIEVEMENTS DURING THE YEAR 2012 - 13  
   

 
 

STUDENT ACHIEVEMENTS DURING THE YEAR 2014 - 15

S. No.
DATE
PARTICULARS
ORGANISED BY
NO. OF PARTICIPANTS
STATUS
TRS. INCHARGE
1 19-01-2014 3rd All India Invitational Karate Championship 2014 Thakshashila Martial Arts Academy of Karnataka held at Netaji Indoor Stadium Davangere 4 Aneesh S Shurpali - I place in kata, III place in Kumite, Darshan R Shettiyar - I place in kata, II place in Kumite Shihan Anappa M Markal
2 01/05/2014 TO 06/05/2014 11th Okinawa Goju Ryu International Karate Championship 2014 Asian Gojuryu Karate Federation Malaysia 1 Darshan Shettiyar - 1st place in Karate Gold Medal Shihan Anappa M Markal
 
      
 
S. No.
DATE
PARTICULARS
ORGANISED BY
NO. OF PARTICIPANTS
STATUS
TRS. INCHARGE
1 ---- All India General Knowledge Exam 10/12/11 Centre For Human Resource Development Bengaluru 3rd to 10th 36th Rank - Aparna Mulgund(V) -Merit Scholorship Purnima Naik
2 1/4/12 To 16/4/12 S S L C Board Exam EDUCATION DEPT. KARNATAKA 45 DISTINCTION - 16 I CLASS - 26 II CLASS - 03 -----
3 01/06/2012 6th National Budo Championship 2012 Budo Association of Karnataka 2 P. Shreelakshmi-(IV)-2nd Place Darshan Shettiyar-(VI)- 2nd Place Annappa Markal
4 7/7/12, 8/7/12 2nd Jumprope State Level Championship 2012 Karnataka Jumprope Association, Ilkal 17 1 Gold- Maitri Mangoli(VI),5 Bronze - Karthik Bakale (VI), Naveen Hullambi (VII), Mohit Khandate (VII),Ritesh Jadhav (VII), Kruthika Hatti (V) Ramesh Shinde, Kiran Doddamani
5 15/7/12 Inter Centre Abacus & Mental Arithmetic Comp. Radient Academy Inter Centre UCMAS , Hubballi 3 II Prize -1)Shreya Nyamati (II),2)Bharat Badami (II),3)III Prize-Rakshita Kulkarni (II) ---
6 27,28,29 July 2012 9th Junior National Jumprope Championship 2012 Jumprope Federation of India, Rohtak Haryana 9 2 Bronze - Megha Mane (IX), Kruthika Hatti (V) Ramesh Shinde, Kiran Doddamani
7 18/8/12 State Level Dance (Group) Competition at Bagalkot Basaveshwar International School , Bagalkot 18 Consolation Prize Chaya Javalkar , Shashikala Desai
8 25/8/12 Interschool Group Singing Competition For Std.V to VIII Innerwheel Club Hubballi Mid Town 16 II Prize Gayathri M.Varija P. Madhu A.
9 25/8/12 Drawing Competition L G Electronics , Hubballi 20 I Prize - Sneha Mysore (VIII) Suma Shet
10 25/08/12 National Drawing Talent Exam Pratibha Vignan, Davangeri 105 National Rank - 1 State Rank -3 District Rank - 12 Distinction - 25 First Class - 9 Mrs Suma Shet
11 25/8/12 & 26/8/12 National Level Abacus & Mental Arithmetic Camp U C MAS , Chennai 7 Amay Uddi - (II)- 5th Run. Up,Varun Pai (II)- 7th R. Up,Rakshita Kulkarni -(II)- Conso.,Shreya Nyamati -(II)- Conso. Dhanush - (II)- 65th Rank,Divya Sankangoudar-(III)- 217th Rank -----
12 2/11/12 & 3/11/12 K L E Inter School Sports Meet 2012 K L E School Nippani 50 Boys- 27 & Girls-23 Under 14 yrs.: I - Relay- Kavya H, Shweta T.,Anjali M.,Vidyashri A. I - High Jump - Kavya H.III - H J - Shraddha N. II - 100 m- Kavya H. III - 600m- Anjali M.I - Shot put- Sneha Mysore III - Shot P.- Abhay H. Under 16 yrs. I - Shot put- Purnima V. II - Disc Throw- Sneha Malipatil III - Disc T.- Purnima V. Shri. Kiran Doddamani.SHRI. RAMESH SHINDE
13 16/11,17/11,18/11/12 National Level Karate Championship Gojuro Karate Association of Karnataka 1 P. Shreelakshmi-(IV)-2nd Place Annappa Markal
14 25/8/12 & 26/8/12 National Level Abacus & Mental Arithmetic Camp U C MAS , Chennai 7 Amay Uddi - (II)- 5th Run. Up,Varun Pai (II)- 7th R. Up,Rakshita Kulkarni -(II)- Conso.,Shreya Nyamati -(II)- Conso. Dhanush - (II)- 65th Rank,Divya Sankangoudar-(III)- 217th Rank -----
15 19/11 & 20/11/12 I - State Level Jumprope Demo Championship at Gangavati Jump Rope Association of KARNATAKA 19 III Place (TEAM) Kiran Dodmani
16 20/11/2012 Interschool Story Telling Comp. Sanskar School ,Hubballi 2 Om Karaveershettar-(LKG)-1st Prize Kuber Shiralkar-(UKG)-Conso. Jyothi Jamakhandi & Shashikala Desai
17 23/01/2013 Slow Cycling Race J K School , Santoshnagar, Hubballi 5 Abhay Hullur Std.IX - I Place(Cash Prize 1000/-) Kiran Dodmani
18 26/01/2013 Symphony - March Past KLE Society Belagavi 35 Team - II Place Shri. Kiran Doddamani.SHRI. RAMESH SHINDE
19 26/01/2013 Symphony - 13- KLE Interschool Dance Drama Comp. KLE Society Belagavi 35 Team - I Prize( Dance drama of Ashoka's transformation) Kavita Bhat, Purnima Naik, Chaya J.,Shashikala D
 
     
 
S. No.
Name of the Student
Competition/Exam/Event
Ranks/Prizes/Medals Won
1 Varun V Pai II All India UCMAS Arithmetic Competition State Level l$t Runner Up
2 Karthik Prabhu III All India UCMAS Arithmetic Competition State Level Consolation
3 Dhanush R Molemane II All India UCMAS Arithmetic Competition State Level Consolation
4 Spoorti Patil V All India UCMAS Arithmetic Competition State Level lst Runner Up
5 Aditya Patil III All India UCMAS Arithmetic Competition State Level Champion
6 Amay M Uddi II All India UCMAS Arithmetic Competition National Level 5th Runner Up
7 Varun V Pal II All India UCMAS Arithmetic Competition National Level 7th Runner Up
8 Rakshita S Kulkami II All India UCMAS Arithmetic Competition National Level Consolation
9 Shreya Nyamatl II All India UCMAS Arithmetic Competition National Level Consolation
10 Aparna Mulgund VI All India General Knowledge Exam National Level 36th Rank & Merit Scholarship
 
     
 
S. No.
Full Name of the Student
Competition /Exam/Event
Organized/ Conducted/ Awarded by
Ranks/Prizes/Medals Won
1 Maitri R Mangoli VI State Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Karnataka Gold Medal
2 Kruthika B Hatti V State Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Karnataka Bronze Medal
3 Mohit M Khan date VII State Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Karnataka Bronze Medal
4 Kartik N Bakale VI State Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Karnataka Bronze Medal
5 Naveen M Hullambi VII State Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Karnataka Bronze Medal
6 Yuvraj S Hiremath VI State Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Karnataka Participation
7 Farhana H Lakkundi VI State Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Karnataka Participation
8 Sneha S Sali math VII State Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Karnataka Participation
9 Gouri N Bandogi VII State Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Karnataka Participation
10 Apoorva K Kasigavi V All India UCMAS Arithmetic Competition Jump Rope Association of Karnataka Participation
11 Aishwaya R Hublimath V All India UCMAS Arithmetic Competition Jump Rope Association of Karnataka Participation
12 Brinda S Airsang VIII All India UCMAS Arithmetic Competition Jump Rope Association of Karnataka Participation
13 Shweta S Tarangatt i VIII All India UCMAS Arithmetic Competition Jump Rope Association of Karnataka Participation
14 Ayesha S Patel VIII All India UCMAS Arithmetic Competition Jump Rope Association of Karnataka Participation
15 Shraddha M Naik VIII All India UCMAS Arithmetic Competition Jump Rope Association of Karnataka Participation
16 Kavya S Hire math VIII All India UCMAS Arithmetic Competition Jump Rope Association of Karnataka Participation
17 Shreya V Hiremath IX State Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Karnataka Participation
18 Megha A Mane IX State Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Karnataka Participation
19 P.Shreelakshmi IV State Level Invitational Karate Do Championship Goju Ryu Karate Do Association Bagalkot Kata 2ml Place
20 Shreya V Hiremath IX State Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Karnataka Team Kata S'11 Place
21 Megha A Mane IX 6th National Budo Championship Budo Association of Karnataka Kata 2nd Place
22 Darshan RS VI National Level Judo Competition Budo Association of Karnataka Kumite 2nd Place
23 Kruthika B Hatti V National Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Haryana, under the aegis of Jump Rope Federation of India Bronze Medal
24 Megha A Mane IX National Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Haryana, under the aegis of Jump Rope Federation of India Bronze Medal
25 Maitri R Mangoli VI National Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Haryana, under the aegis of Jump Rope Participation
26 Mohit M Khandate VII National Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Haryana, under the aegis of Jump Rope Federation of India Participation
27 Naveen MHullambl VII National Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Haryana, under the aegis of Jump Rope Federation of India Participation
28 Ayesha S Patel VIII National Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Haryana, under the aegis of Jump Rope Federation of India Participation
29 Shreya V Hiremath National Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Haryana, under the aegis of Jump Rope Federation of India Participation
30 Maitri R Mangoli VI National Level Jump Rope Competition Jump Rope Association of Haryana, under the aegis of Jump Rope Participation
 
     
     
      

Copyright © 2012 KLE School Manjunath Nagar, Hubballi. All rights reserved.                                                                                                           Powered by darshan designpro pvt. ltd.